Od Twojego wejścia na stronę Enervigo przyczyniliśmy się do redukcji.
Zrealizowaliśmy z naszymi Klientami setki projektów redukujących emisję dwutlenku węgla. Od Twojego wejścia na stronę Enervigo przyczyniliśmy się do redukcji
Kogeneracja
Kogeneracja (ang. CHP – Combined Heat and Power) polega na jednoczesnym wytwarzaniu dwóch nośników energii w jednym procesie – tzw. skojarzonym wytwarzaniu energii.
Ta wysoce efektywna technologia, pozwala jednocześnie wytwarzać energię elektryczną i ciepło z jednego źródła energii, zwykle z paliwa, takiego jak gaz ziemny lub biogaz.
W konwencjonalnych metodach produkcji energii, ciepło wygenerowane w procesie jest często marnowane, podczas gdy w technologii kogeneracji jest ono wykorzystywane do ogrzewania lub produkcji chłodu z wykorzystaniem agregatów absorpcyjnych.
W tym drugim przypadku mówi się o trigeneracji (jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej, ciepła i chłodu). W praktyce spotyka się również układy, w których wykorzystanie znajdują także spaliny bogate w dwutlenek węgla, na potrzeby zwiększenia koncentracji CO2 w szklarniach lub bezpośrednio w suszarniach.
Zastosowanie kogeneracji daje wiele korzyści. Produkcja energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu przyczynia się w ujęciu globalnym do zmniejszenia zużycia paliw (energii pierwotnej) oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Jest to spowodowane zwiększeniem sprawności całkowitej w porównaniu z przetwarzaniem energii w gospodarce rozdzielonej. Mniejsze instalacje CHP mogą zostać zlokalizowane blisko odbiorów, co odciąża system elektroenergetyczny, ogranicza straty na przesyle oraz pozwala odbiorcom na uniknięcie opłat za dystrybucję wytwarzanej energii. W odpowiednich warunkach ekonomicznych kogeneracja staje się opłacalną alternatywą dla poboru energii elektrycznej z sieci przy jednoczesnym ograniczeniu działania źródeł ciepła. Argumentem przemawiającym na korzyść posiadania własnego źródła energii elektrycznej jest także możliwość zapewnienia podstawowego poziomu zasilania w przypadku wystąpienia awarii w systemie elektroenergetycznym oraz system wsparcia i promowania produkcji energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji.
Co zyskuje przedsiębiorstwo korzystając z tej technologii?
Zwiększenie niezależności energetycznej zakładu
Wykorzystanie ciepła technologicznego
Podwyższenie sprawności wykorzystania nieodnawialnej energii pierwotnej
Wytwarzanie chłodu
Globalna redukcja emisji dwutlenku węgla
Oszczędności finansowe
Przychody w postaci premii kogeneracyjnej lub gwarantowanej
Możliwość zasilania różnymi rodzajami paliw
Dzięki wieloletniej współpracy z czołowymi producentami zespołów prądotwórczych, takimi jak Baker Hughes, CAT i MAN, oferujemy moduły kogeneracyjne zbudowane z najlepszych światowych komponentów.
Silniki tłokowe o mocy do 500 kWe
Silniki tłokowe o mocy do 4,5 MWe
Turbiny gazowe o mocy do 16,9 MWe
Gdzie wykorzystujemy rozwiązanie?
Kogeneracja to inwestycja, która nie tylko przynosi korzyści finansowe, ale także przyczynia się do ochrony środowiska, poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i efektywne wykorzystanie zasobów. Zredukujesz ślad węglowy swojej organizacji i skierujesz ją na tory efektywnej dekarbonizacji.
Partnerzy w zakresie kogeneracji
Umów konsultację z jednym z naszych ekspertów