Zwiększenie efektywności energetycznej i inwestycje we własne źródła wytwórcze: dofinansowanie z Programu B1.2.1
Autor: Agnieszka Gierz / 04.08.2024
Inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy mają na celu wspieranie działań zmierzających do ograniczenia zużycia energii końcowej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dotyczy to zwiększenia efektywności energetycznej w procesach przemysłowych, obniżenia emisji w przedsiębiorstwach przemysłowych (w tym w sektorze energetycznym) oraz promowania źródeł energii o niskiej emisyjności, takich jak odnawialne źródła energii. Finansowane projekty muszą spełniać kryteria określone w analizie DNSH¹ (ang. Do No Significant Harm – „nie czyń znaczącej szkody” środowisku).
W ramach programu B1.2.1. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach wspierane będą inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych.
W programie wyróżniono wspieranie działań służących poprawie efektywności energetycznej, takich jak:
- modernizacje istniejących instalacji;
- usprawnienia procesów przemysłowych i energetycznych;
- transformacje sektorów energochłonnych;
- zwiększenie udziału niskoemisyjnych paliw;
- zastąpienie niskoefektywnych źródeł ciepła;
- budowa lub modernizacja własnych (wewnętrznych) niskoemisyjnych źródeł energii, z uwzględnieniem kogeneracji;
- termomodernizacje budynków.
Weryfikacja przedsięwzięcia i ocena efektu (ilość zaoszczędzonej energii końcowej) nastąpią na podstawie audytu energetycznego, który musi być przeprowadzony przed złożeniem wniosku. Inwestycja objęta wsparciem musi wynikać z rekomendacji audytu energetycznego
Wspierane będą również przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych, takie jak inwestycje w:
- odnawialne źródła energii;
- magazyny energii;
- budowę lub modernizację własnych niskoemisyjnych źródeł energii z uwzględnieniem kogeneracji.
Weryfikacja przedsięwzięcia i ocena efektu (ilość zaoszczędzonej energii końcowej) nastąpią na podstawie danych ze studium wykonalności, które musi zostać wykonane przed złożeniem wniosku. W przypadku przedsięwzięć dotyczących budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych przyjmuje się, że wyprodukowana energia ze źródeł odnawialnych lub niskoemisyjnych (w tym kogeneracji) zastąpi energię pochodzenia konwencjonalnego.
Zgodnie z Harmonogramem realizacji Programu udostępnionym na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych konkurs powinien zostać ogłoszony w II kwartale 2024 roku, jednakże do dnia publikacji niniejszego artykułu nie został ogłoszony. Obecnie NFOŚiGW przewiduje uruchomienie formularza wnioskowego w sierpniu 2024 roku – nabór wniosków przewidywany jest na III/IV kwartał 2024 r.
25 czerwca 2024 r. odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla dużych przedsiębiorstw poprowadzone przez przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podsumowanie informacji przekazanych podczas spotkania zawarto w następnej tabeli.