Co to jest ESG?
ESG (Środowisko, Społeczna odpowiedzialność, Ład korporacyjny) to podejście biznesowe, które kładzie nacisk na trzy kluczowe aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw. Komponenty ESG obejmują:
- E – Środowisko: Zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i zasobami naturalnymi, zmniejszanie wpływu na bioróżnorodność.
- S – Społeczna odpowiedzialność: Relacje z pracownikami i lokalnymi społecznościami, prawa człowieka, różnorodność i inkluzywność w miejscu pracy.
- G – Ład korporacyjny: Transparentność procesów zarządzania, etyka biznesowa, struktury nadzoru.
Organizacje mogą być oceniane pod względem ich wpływu na interesariuszy i otoczenie poprzez wskaźniki niefinansowe, które mogą mieć charakter jakościowy lub ilościowy. Tego typu wskaźniki pozwalają na efektywne śledzenie i raportowanie działań w obszarze ESG, a także umożliwiają porównywalność wyników między różnymi podmiotami.
Kto i od kiedy musi raportować
Dyrektywa CSRD wprowadza nowe wymogi dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju, które obejmują szeroki zakres przedsiębiorstw.
Zgodnie z wprowadzaną zmianą ustawy o rachunkowości obowiązek raportowania dotyczy:
- Od 1 stycznia 2024 r. dużych spółek i grup kapitałowych interesu publicznego (ponad 500 pracowników).
- Od 2025 r. wszystkich dużych przedsiębiorstw i jednostek dominujących dużej grupy kapitałowej zatrudniających powyżej 250 pracowników, z rocznym obrotem powyżej 220 mln PLN lub sumą bilansową powyżej 110 mln PLN.
- Od 2026 r. małych i średnich przedsiębiorstw notowanych na giełdzie;
- Od 2028 r. jednostek zależnych i oddziałów, której jednostka dominująca najwyższego szczebla ma siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu poza terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Pełne informacje o harmonogramie obejmowania nowym obowiązkiem przedsiębiorców znajdziesz w naszym artykule poświęconym Dyrektywie CSRD.
Z każdym rokiem, coraz większa grupa przedsiębiorstw będzie musiała wdrożyć nowy obowiązek i zacząć raportować według określonych Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju, w skrócie ESRS (od ang. European Sustainability Reporting Standards). Standardy wprowadzają szczegółowe wymagania dotyczące przekazywania danych o wpływie działalności na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny.
„Konieczność raportowania wg zestandaryzowanych i surowych zasad, może stanowić szczególne wyzwanie dla podmiotów o ograniczonym doświadczeniu w raportowaniu zrównoważonego rozwoju.”
Czym są ESRS-y
ESRS to standardy obecnie obejmujące trzy główne kategorie:
1. Standardy przekrojowe (Cross-cutting standards):
ESRS 1: Wymogi ogólne.
ESRS 2: Ogólne ujawnianie informacji.
2. Standardy tematyczne (Topical standards):
Środowisko (E):
ESRS E1: Zmiana klimatu.
ESRS E2: Zanieczyszczenie.
ESRS E3: Woda i zasoby morskie.
ESRS E4: Różnorodność biologiczna i ekosystemy.
ESRS E5: Gospodarka o obiegu zamkniętym.
Społeczeństwo (S):
ESRS S1: Własna siła robocza.
ESRS S2: Pracownicy w łańcuchu wartości.
ESRS S3: Dotknięte społeczności.
ESRS S4: Konsumenci i użytkownicy końcowi.
Ład korporacyjny (G):
ESRS G1: Prowadzenie działalności gospodarczej.
3. Standardy sektorowe (Sector-specific standards): Skierowane do konkretnych sektorów gospodarki, uwzględniające ich specyficzne wpływy i wyzwania.
Każdy standard dzieli się na punkty, które kolejno dzielą się na szczegółowe punkty danych, wyróżniane w podziale na ich format: ilościowe, jakościowe, narracyjne i pół-narracyjne oraz tabele.
Pełna treść ESRS jest opublikowana w wersji polskiej na dzienniku Unii Europejskiej jako załącznik delegowany do Dyrektywy CSRD (link).
Wszystkie punkty danych nie są obowiązkowe do raportowania przez przedsiębiorstwa. Znaczenie ma istotność danych na poziomie punktu i standardu tematycznego. W tym celu przedsiębiorstwo musi przeprowadzić analizę podwójnej istotności (ang. Double Materiality Assessment).
Co to jest Analiza Podwójnej Istotności
Analiza podwójnej istotności to kluczowy element raportowania zgodnie z ESRS, polegająca na identyfikacji kluczowych wpływów, ryzyk i szans związanych ze zrównoważonym rozwojem (IRO). Wyniki tej analizy określają zakres danych i informacji, które organizacja powinna uwzględnić w raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Analiza ta bierze pod uwagę dwa aspekty: wpływ działalności (istotność wpływu) firmy na ludzi, środowisko i społeczeństwo oraz jej znaczenie finansowe (istotność finansowa), np. jak ryzyka klimatyczne wpływają na kondycję finansową firmy.